ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI ÖNERİLERİ

01_

İnternet yeni bağlantılara olanak sağlayan, öğrenmeyi destekleyen, bilginin dolaşımını ve yayılmasını sağlayan bir dünyaya açılan dijital bir pencere.Ama aynı zamanda öğrencilerin internette serbestçe dolaştığı ve istenmeyen içeriklere de kolayca erişebildiği düşünüldüğünde korkutucu olabiliyor.

Bu sebeple öğrencilerin gözlerini ve kulaklarını kuşku uyandıran içeriklerden korumak için işinize yarayabilecek bazı ipucu ve direktifleri sizler için derledik

*Hatırlatmak gerekirse;13 yaşından küçük çocukların facebook sayfası olmamalı.Aksi facebook kullanım koşullarının ihlali anlamına geliyor.Çocuklar paylaşmayı çok seviyorlar ve birçok yetişkin bile herkese açık dijital platformlarda yapılan paylaşımların sonuçlarını idrak edemezken, çocuklar da facebook, twitter gibi platformlarda yapılacak aşırı paylaşımların tehlikelerinin farkında olmuyorlar.

Çocuklara başkalarına anlatılmaması, söylenmemesi gereken şeylerin internet ortamında da söylenmemesi gerektiğini açıklayın.

Aynı zamanda olumsuz paylaşımlar gündelik hayattaki ilişkileri tehlikeye atabilir, çocukların duygularını incitebilir, uzun vade de istedikleri okul ya da faaliyetlere katılmalarını, burs kazanmalarını riske atabilir. Facebook çocuklar için güvenli kullanımla ilgili diğer önerilerini http://www.facebook.com/safety/groups/teachers/ linkinden paylaşıyor.

*Online taciz giderek büyüyen bir problem ve okul bahçesinden dijital oyun alanlarına yöneliyor.Araştırmalara göre sanal taciz olaylarının %50’den fazlası okullardaki taciz mağduru, ismi belirsiz kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. http://stopcyberbullying.org/ sanal tacizlerin engellenmesine liderlik ediyor. Ebeveyn ve öğretmenlere bu konuyla ilgili harika araçlar sağlıyorlar.

*Güvenli arama filtresi etkinleştirilerek, çocukları google aramalarında yetişkinlere yönelik içeriklere erişimi engellenebilir. Google çocuklar için istenmeyen site ve görüntülerin arama sonuçları dışında bırakılmasına olanak sağlıyor.Bu özellik etkinleştirildiğinde google algoritmalar ve anahtar kelimeler yardımıyla istenmeyen içeriği otomatik olarak ayıklıyor.http://support.google.com/websearch/bin/answer.py?hl=en&answer=510 linkinden bu uygulamaya ulaşılabiliyor.

Sizin de önerileriniz varsa lütfen bizimle paylaşın

(kaynak; http://kidblog.org/home/smart-surfing-101-teaching-your-students-to-be-safe-online/)

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir