Sınıfta Deney Yaparken Çocukların Katılımını Nasıl Sağlarım ?

Untitled design (4)
Fen bilimleri dersini uygulamalı yapmak, her zaman düşünülen, üzerinde çalışılan hatta belki araştırma, deneme yapılan ancak çeşitli engeller nedeniyle hep kesilmek zorunda kalan konulardan bir tanesi eğitimcilerimiz için. “Çocukları nasıl olaya dahil ederim? Malzemeleri nasıl temin ederim? Çocuklara deneyleri nasıl yaptırırım?” gibi sorular her zaman eğitimcilerin zihnini meşgul eder.
Eğitimcilerin uygulamalı fen deneylerine ilgisinin yüksek olduğunu biliyoruz; bir çok eğitimci sınıfında deneyler yaptırıyor; ancak tüm çocukları deneylerin yapım sürecine katmak ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor. Bunun için bazen zaman, çoğu zaman da imkanlar izin vermiyor. Çocukların izleyici olarak öğretmenlerine baktığı deneylerin neticesi ise fen bilimleri dersinden sıkılan ve korkan çocuklar oluyor. Ve galiba en önemlisi; çocuklar fen bilimi ile hayat arasındaki bağlantıyı kuramıyorlar.
Ben de sizlere okulda deney yapmanın ve tüm çocukları işin içine katmanın aslında zannettiğinizden daha kolay olduğunu gösteren bir kaç öneride bulunmak istiyorum:
• Önce derste uygulanacak deneyleri belirlemelisiniz. Hatta buna vaktiniz yoksa deney araştırma kısmını konulara bölüp çocukların yapmasını bile isteyebilirsiniz. Çocuklar deneyin içine daha fazla girdiklerinde konuları benimseme oranları çok artacaktır.
• Deneylerinizi belirledikten sonra hangi deneylerin grup çalışması hangi deneylerin bireysel çalışma ile yapılacağını belirlemeniz gerekiyor. Tüm bunlar belirlendikten sonra ise yapmanız gereken grup çalışması olan deneylerde her gruba malzeme temini konusunda görev vermeniz. Deneyleriniz bireyselse herkes kendi malzemesini getirebilir. Malzemeleri çocukların kendilerinin temin etmesi bilimsel merakı destekleyen en önemli aktivitelerden biri haline gelecek ve çocuklar için bilim sadece laboratuarda yapılan ve korkutucu bir deneyim olmaktan çıkacak.
• Deneyler seçilip malzemeler temin edildikten sonra işin en heyecanlı ve eğlenceli kısmı geliyor; deneyleri uygulamak. Bu aşamada size tavsiyemiz eğer deneyi ilk kez yapacaksanız sınıfla birlikte yapmadan önce kendi kendinize bir kaç kez deneyimlemeniz ve deneyin nasıl anlatılacağına dair çocukların ilgisini çekecek bir hikaye yazmanız.
• Hikayenizi de hazırladıktan sonra gerisi artık birlikte deneyimlemek : siz yönergeleri belirleyip sınıfı gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Deneyin hangi aşamalarına dikkat ettiklerini, nerelerde zorlandıklarını not edin, bir sonraki seferde anlatım şeklinizi ona göre adapte edebilirsiniz. En başından en sonuna kadar işin içinde olan çocuklarla deney yapmanın keyfine inanamayacaksınız.
• Çocuklara verdiğiniz uygulama yönergeleri esnek olsun, bir şey olacak diye korkmayın. Bırakın malzemeleri döksünler, yanlış kullansınlar. Böylelikle hatalarından öğrenme fırsatı vermiş olursunuz, ve farklı neden-sonuç ilişkileri kurmalarına yardımcı olursunuz. Her şeyi anlatmayın, bırakın tahmin etsinler; saçma da olsa fikirlerini ifade etmelerine izin verin; eğer tüm cevapları siz söylerseniz keşfetme merakları azalacak. Deney sonucunu anlatmayın mesela, ne beklediklerini bilmesinler…
Tüm bunlara dikkat ettiğinizde fen bilimleri dersinin öğretmeninin çocuklar olduğunu ve bundan çok keyif aldıklarını gözlemleyeceksiniz.
Eğer deney hazırlama ve anlatma ile ilgili kafanızda herhangi bir soru olursa, bizimle iletişime geçebilirsiniz : info@eglencelibilim.com
Güneş ŞİMŞEK
Eğlenceli Bilim™ İçerik Geliştirme Uzmanı / Eğitmen

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir