Su ve Yağ Karışır mı?

su-yağ

“ Su ve yağ karışır mı ? “ sorulduğu anda çok fazla düşünmeden cevapladığımız sorulardan birisidir. “ Tabi ki karışmaz. Çünkü su ve yağın yoğunlukları farklıdır. “ dediğinizi duyar gibiyim. Aslında evde kolayca yapabileceğiniz bir deneyle su ve yağın karıştığını gözlemleyebilirsiniz.

Bu keyifli deneyi yapmak için ihtiyacınız olanlar; yarım çay bardağı su, suyu renklendirmek için gıda boyası, 2/3 çay bardağı yağ, ¼ çay bardağı deterjan, bu malzemeleri karıştırmak için bir adet kap ve karıştırmak için kullanacağınız bir adet karıştırma çubuğu.

İlk başta kabınızın içerisine yarım çay bardağı su ve gıda boyasını koyup hafifçe karıştırın. Daha sonra üzerine 2/3 çay bardağı yağı boşaltın. Yağ suyun üzerinde ayrı bir tabaka olarak duracaktır. Ne kadar karıştırırsanız karıştırın yoğunluk farkından ve su ile yağın moleküler arası bağlarının farklı olmasından dolayı su ve yağ ayrı tabakalar halinde kalmaya devam edecektir. Üzerine ¼ çay bardağı deterjan döküp karıştırdığınızda deterjan yağ moleküllerini parçalayacağı için artık su ve yağ iki farklı tabaka olarak değil tek tabaka olarak duracaktır. Çünkü yağ molekülleri arasındaki bağlar parçalanacak ve su ile yağ karışacaktır.
Kullanılan Malzemeler:

-Su
-Gıda boyası
-Yağ
-Deterjan

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir