fbpx

Çocuklar İçin Yeni Yıl Deneyleri

Çocuklar merak eder, soru sorar ve her zaman keşfetmeye, ne olduğunu anlamaya çalışır. Bunun için gözlemler, dener, sonuç çıkarır. Yani bilimsel bilgiye ulaşmanın yolları çocuklarda doğal olarak kodlanmıştır. Çocuklarla mutfakta, bahçede, okulda deney yapmak her zaman harikadır! Yılbaşı ise bilimi en renkli en eğlenceli hale getirebileceğimiz zamanlardan biri. Çünkü bilim her yerde! Gelin yılın bu en keyifli zamanlarını çocuklarımızla birlikte geçireceğimiz harika zamanlara, deney dolu günlere çevirelim! Çocuklar için yeni yıl deneyleri içeriğinde;

deneylerde kullanılan malzemeleri ve deney yapım aşamalarını bulacaksınız.Deney yapım aşamalarında çocuğunuzla deney yaparken onun bilimsel okuryazarlığını artırabilmeniz için öneri cümlelerimiz  de var. Bunlardan istediğiniz oranda yararlanabilir ya da sadece alacağınız keyfe ve eğlenceli zaman geçirmeye odaklanabilirsiniz.

 

 

Çocuklar İçin Yeni Yıl Deneyleri İçeriği

Bilimi çocuklar için çok da karmaşık hale getirmeye gerek yok. Soru sorup gözlemlesinler, gözlemlerinden sonuçlar elde etsinler ve keşfetmenin tadına varsınlar yeter!

 

Deneye başlamadan önce bir diğer önemli nokta şu: Bu deneyi siz değil, çocuğunuz yapacak. Dökülebilir, saçılabilir, elleri ve etraf biraz kirlenebilir. Oluşabilecek durumlara bir örtü kullanarak önlem alın ve hiçbir şeyin birlikte geçireceğiniz keyifli zamanın önüne geçmesine izin vermeyin! Unutmayın, amacımız çocuğun bilime olan sevgisini, merakını beslemek!

Köpüren Yılbaşı Ağacı

Malzemeler

 • Karbonat
 • Yeşil renk gıda boyası ya da suluboya
 • Sim, pul
 • Sirke
 • Su
 • Kalın kağıt ya da karton
 • Bant
 • Küçük kaşık

Deneyin Yapılışı

yeni yıl deneyleri

Adım1: Karbonata yeşil renk  sıvı gıda boyası damlatalım ve istediğimiz miktarda sim ekleyelim.

 

Adım 1 Öneriler: Bu aşamada karbonatın rengi, dokusu, onu tanımlayan sözcükler hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Kullandığı gıda boyasının miktarını arttırdıkça nasıl bir değişim beklediğini sorup birlikte gözlem yapabilirsiniz. Oluşan renk tonlarını doğa gözlemleri ile desteklemesine olanak sağlayacak biçimde “Yeşilin bu tonunu daha önce hiç gördün mü? Hangi ağaçtı? Hangi mevsimdi?” gibi sorularla zenginleştirebilirsiniz.

Adım2: Oluşan yeşil renkli ve simli karbonata az miktarda su ekleyerek, elimizdeki ürünün  bir miktar ıslanıp kalıplanabilir hale gelmesini sağlayalım. Suyu karbonata yedirelim.

yeni yıl deneyleri

Adım2 Öneriler: Suyu eklemeye başlamadan önce “Bu oluşan karışıma şekil verebilir miyim?” sorusunu yönelterek toz halindeki bu maddenin bu haliyle şeklini koruyamayacağını keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Bu aşamada kurabiye kalıbı ile deneme yapmak da mümkün. Daha sonra “Elimdeki ürüne bir şekil verebilmek istiyorum. Bunun için ne kullanabilirim?” sorusunu sorabilirsiniz. Bu soruya birlikte yanıt bulabilmek için günlük hayat gözlemlerinden yararlanıp;  “Yazın kumsalda kuma şekil verebilmek için ne yapıyoruz, kuru kum mu ıslak kum mu tercih ediyoruz?” gibi sorular sorarak keşif sürecini destekleyebilirsiniz.

Adım3: Sıra geldi ağaç kalıbını üretmeye! Kalın bir kağıt ya da kartonu alın, onu nasıl bir koni haline çevirebileceğinizi birlikte keşfedin! Kağıttan önce bir yarı daire kesip sonra da da onu kıvırıp yapıştırararak kolaylıkla bir koni elde edebilirsiniz.

Adım3 Öneriler: Bu aşama çocuklar için harika bir tasarım çalışması olacaktır. Ağaç benzeri bir figür elde edebilmek için gereken “Koni formunu nasıl elde ederim? sorusu ile keşif sürecine başlayın! Kağıttan bir yarı daire keserken, çocuğunuzun yaş ve hazır bulunuşluğuna bağlı olarak “daire, yarı daire, merkez, çap, yarıçap”  kavramları üzerine konuşabilirsiniz. Kağıttan yarı daire elde etmek için pergel ya da yuvarlak bir tabak kullanabilirsiniz.

Adım4: Karbonatı, elde ettiğiniz koni şeklindeki kalıba küçük bir kaşık yardımıyla doldurun.Daha sonra bunları dondurmak üzere buzluğa koyun. Birkaç saat beklemeleri yeterli olacaktır.

Adım4 Öneriler: Karbonatı koniye doldururken, koninin kaç kaşık karbonat ile dolacağını öngörmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca doldurma işlemi esnasında arada kaşığın arkası ile bastırıp sıkıştırmasını, bu sayede daha az yer kapladığını gözlemlemesini sağlayabilirsiniz. “Her maddeyi sıkıştırabilir miyim?” “Bunu bir miktar sıkıştırabilmemi ne sağladı?” gibi sorularla keşif sürecini zenginleştirebilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız karbonat-su karışımını evinizdeki farklı kalıplara doldurmanız da mümkün!

Adım5: İşte en heyecanlı an! Kalıplarınızı buzluktan çıkarın ve karbonatın etrafındaki kağıdı sıyırıp alın. Hemen çıkarmakta zorlanırsanız kısa bir süre oda sıcaklığında bekletip daha sonra tekrar deneyin. Çam ağaçlarını köpürtmeye başlamak için bir bardağı sirke ile doldurun. Varsa bir damlalık yoksa bir pipet yardımıyla sirkeden birkaç damla alıp çam ağacının üzerine dökün. İşte oldu; nasıl da güzel kabarcıklar oluştu! Şimdi çocuğunuzun neşesine ortak olma zamanı!

Arkasındaki Bilim

Gelelim “Peki burda ne oldu?” kısmına. Çocuklar için yeni yıl veya farklı konulu deney yapmak sadece o deneyin bilimsel arka planını öğrenmekle sınırlı değil. Yapım esnasında sorularına yanıt bulma çabaları, gözlem yapmaları ve gözlemlerinden çıkarımlarda bulunmaları onların bilimsel okur yazarlığını artıran etkenlerden.

Ancak bilimsel kavramlarla tanışmaları için de deneyler her zaman için harika bir yol! Bu deneyde çocuğunuzu “tepkime” kavramı ile tanıştırabilirsiniz. Kullandığımız karbonat bir baz, sirke ise bir asittir. Karbonat ve sirke bir araya geldiğinde karbondioksit adı verilen bir gaz oluşur. Sirkeyi çam ağacımıza damlattığımızda gözlemlediğimiz kabarcıklar bu karbondioksit gazıdır.

Şimdi yaparak yaşayarak öğrenmeye devam etme zamanı!

Bir adım ötesi: Artık bir baz olan karbonatın asitlerle bir araya geldiğinde tepkimeye girdiğini biliyoruz. Evdeki meyvelerin asidik olup olmadığını denemeye ne dersiniz? Bakalım hangi meyvelerin suyunu karbonata damlattığımızda bir tepkime başlayacak?

Yılbaşı Ağacını Bilimle Süsleyelim

Çocuklar için yeni yıl karşılamanın en güzel yanlarından biri evi küçük dokunuşlarla süslemek! Bu süsleri çocuklarınızla birlikte yapabilir, bu sayede hem onlarla birlikte harika zaman geçirmiş hem de bilimsel okuryazarlıklarını desteklemiş olursunuz. Satın almadan üretmenin, evdeki malzemeleri kullanarak yeni ürünler elde etmenin keyfi hepimizi sarsın, çocuklar bir ürün tasarım süreçlerini eğlenerek deneyimlesin!

Evde bulunan kolay malzemelerle deney dolu bir yeni yıl coşkusu için işte malzemelerimiz:

Malzemeler

 • 4 bardak un
 • 1 bardak tuz
 • 1,5 bardak su (kullandığınız una göre biraz daha fazlası gerekebilir.)
 • Geniş bir kap
 • Akrilik boya ya da sulu boya
 • Sim, pul,
 • Yapıştırıcı
 • Pipet
 • İp

Not: Ölçüleri tüm malzemeler için aynı oranda artırıp azaltarak daha fazla ya da az ürün elde edebilirsiniz.

Deneyin Yapılışı

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Adım1: Un ve tuzu geniş bir kaba dökün.

Adım 1 Öneriler: Çocuğunuzla birlikte un ve tuzu; sert, yumuşak, parlak, mat gibi sözcüklerle  tanımlayabilirsiniz. Bu tanımlamaları yaparken hangi duyu organını da kullandığınızı belirtip bunu bir oyun haline getirebilirsiniz.

Adım2: Oluşan su ve tuz karışımına suyu yavaş yavaş ekleyin, suyun hepsini tek seferde dökmeyin. Çocuğunuzla birlikte parmak uçlarınızla suyu una yedirin. Oluşan hamuru yaklaşık 10 dakika süreyle pürüzsüz bir hale gelene dek birlikte yoğurun.

Adım 2 Öneriler: Bu aşamada suyu azar azar ekledikçe, görüntü ve elde bıraktığı hissin nasıl değiştiğini tanımlayabilirsiniz. Yoğurma işlemi esnasında, hamura uyguladığınız kuvvetin yarattığı etkiyi konuşabilirsiniz. Tek bir parmağıyla ya da elini yumruk yaparak kuvvet uygulamasını isteyip, iki durum karşılaştırma yapmasını isteyebilirsiniz.

 

 

Adım3: Hamur pürüzsüz bir kıvama gelince, bir parça koparıp varsa küçük bir merdane yoksa eliniz ile hamuru ½ cm kalınlığında açın. Açılan hamurun her yerindeki kalınlığın eşit olmasına dikkat edin. Daha kalın bir hamur ile çalışırsanız, pişme ve kuruma süresi uzayacaktır.

 

Adım 3 Öneriler: Hamuru açarken kalınlığın nasıl değiştiğini birlikte gözlemleyebilirsiniz. Aynı miktar hamurun daha geniş yüzeye yayıldıkça hamurun kalınlığının(yüksekliğinin) azaldığını fark etmesini sağlayabilirsiniz. “Hamuru açtığımızda eşit kalınlıkta olmasını sağlamazsak hangi sorunlarla karşılaşabiliriz?” sorusunu sorup, bu konudaki düşüncelerini paylaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Adım 4: Açtığınız hamuru, kurabiye kalıpları ile kesin. Bir pipet yardımıyla uca yakın kısımdan delik açın.

Adım 4 Öneriler: İşte çocukların en sevdiği aşamalara geçtik! Kalıplarla şekil verdikten sonra “İçinden bir ip geçirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?”, “Deliği ne ile açabilirim?” “Deliği şeklin neresinden açmalıyım?” sorularını birlikte tartışabilirsiniz.

 

Adım 5: Pişirmeye başlamadan önce hamuru kuruması için en az yarım gün bekletin. Daha sonra fırında 90 0C de 1,5-2 saat kadar pişirin. Seçmiş olduğunuz kalıp, elde ettiğiniz ürünün büyüklüğünü ve bu da pişme süresini etkileyecektir. Mümkün olduğunca birbirine eşit büyüklükte figürler seçmeye çalışın. Ürünün iki tarafının da piştiğinden emin olun.Pişirme esnasında kabarma gerçekleşmesi, ürünün kalın yapılmasından kaynaklanır. Bu durumda fırından çıkartın, birkaç gün dışarıda kurumaya bırakın ve sonra tekrar fırınlayın.

 

Adım 5 Öneriler: Elde ettiğiniz ürünleri, fırın tepsisine yerleştirirken, bir sıraya kaç tane sığacağını öngörmesini isteyebilirsiniz. “Tepsiye nasıl yerleştirmeliyiz, aralarında boşluk olmalı mı?” sorularını yöneltebilir, aksi durumda ne olacağını öngörmesini isteyebilirsiniz.

Adım6: Tamamen kurumuş ve soğumuş ürünlerinizi renklendirin, üzerine yapışkan sürerek sim,pul dökün, gönlünüzce süsleyin.

Unutmayın; sizi malzeme hazırlama derdinden kurtaran, çocukların bilimsel süreç becerilerini destekleyecek biçimde yapılandırılmış ve deney yapım videosu da içeren EVDE BİLİM setlerimizde bunlar gibi onlarca deney var! Üstelik hepsi MEB müfredatı ile uyumlu.

Evde Bilim deney setlerini incelemek için tıklayınız.

Daha fazla deney içeriği ve videolarını izlemek için tıklayınız.

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MADDE 1: TARAFLAR 

1.1. Satıcı 

Adı : ARK EĞİTİM HİZMETLERİ ARAÇ GEREÇLERİ İMALAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ. (Bundan böyle Eğlenceli Bilim olarak anılacaktır).

Adresi 6190/3 Sokak No:1/A Demirköprü Karşıyaka, İzmir

Telefon / E-posta: +90 232 366 3757 – [email protected]

1.2. Alıcı

Ad/Soyad :  …………….

T. C. No: …………….

Adres : …………….

Telefon : …………….

E-mail : …………….

Bundan böyle Kullanıcı olarak anılacaktır.

MADDE 2: KONU

İşbu mesafeli satış sözleşmesinin konusu, Eğlenceli Bilim’e ait “www.eglencelibilim.com internet sitesi üzerinden Eğlenceli Bilim tarafından satışa sunulan eğitici malzeme ve materyallerin Kullanıcıya satışı ve teslimi ile online portalda yer alan dijital içeriklere erişiminin açılması ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri uyarınca tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirtilmesidir. (6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği bundan böyle Mevzuat olarak anılacaktır.)

Kullanıcı, Eğlenceli Bilim’in isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu ürünün temel nitelikleri, vergiler dâhil olmak üzere satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat ve iade koşulları ve masrafları vs. satışa konu ürün ve hizmetler ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikâyet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde Eğlenceli Bilim tarafından bilgilendirildiğini, bu önbilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında ürün sipariş verdiğini işbu Sözleşme hükümlerince kabul, beyan ve taahhüt eder. Kullanıcı, bu bilgilendirmelerin Eğlenceli Bilim tarafından yapıldığını,  bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında ürün sipariş verdiğini ve hizmetleri satın almayı kabul ettiğini iş bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder. www.eglencelibilim.com sitesinde yer alan iş bu mesafeli satış sözleşmesi ile yapılan ön bilgilendirme ve Kullanıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura iş bu sözleşmenin göstergesidir.

MADDE 3: SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN VE HİZMETLER İLE ÖDEME VE TESLİMATA İLİŞKİN BİLGİLER

3.1. Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin ile hizmetin/hizmetlerin özellikleri (cinsi ve türü, miktarı, rengi), KDV dahil satış bedelleri (adet x birim fiyat), ödeme şekli, ürünleri teslim alacak kişi, dijital içeriklere erişim, teslimat adresi, fatura bilgileri, kargo ücreti aşağıda belirtildiği gibidir. Kullanıcı tarafından satın alma işlemi sırasında belirtilen bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu bilgilerin doğru olmadığı veya eksik olduğu durumlardan doğacak zararların tamamını karşılamayı ve bu durumlar sonucunda oluşacak her türlü sorumluluğu Kullanıcı kabul eder. Eğlenceli Bilim gerekli gördüğü durumlarda, Kullanıcı’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde, siparişi durdurma hakkını saklı tutar. Eğlenceli Bilim siparişte sorun tespit ettiği durumlarda Kullanıcı’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden Kullanıcı’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 (onbeş) gün süreyle dondurur. Kullanıcı’nın bu süre zarfında Eğlenceli Bilim ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde Kullanıcı’dan herhangi bir cevap alınamazsa Eğlenceli Bilim, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

3.2. Eğlenceli Bilim tarafından sunulan ürün/ürünlerin ile hizmetin/hizmetlerin özellikleri (cinsi ve türü, miktarı, rengi), KDV dahil satış bedelleri Kullanıcı’ların satın alma işlemini gerçekleştirdikleri tarihte www.eglencelibilim.com internet adresinde yer alan bilgileri kapsar. İlgili internet sitesinde ürün ve hizmetlerin özelliklerine yer verilir.

3.3. www.eglencelibilim.com internet adresinden kredi kartı / banka kartı (Visa, MasterCard, vs.), EFT/ Havale ile ödeme yapılır. Eğlenceli Bilim, tek taraflı karar verme yetkisi dahilinde önceden haber vermeksizin, mevcut ödeme gerçekleştirme yöntemini değiştirme, ödeme yöntemi ekleme hakkını saklı tutar. Kullanıcı, sipariş vermekle birlikte iş sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yapacağını kabul ve taahhüt eder.

3.4. EFT/Havale ile ödeme yapıldığında, siparişin işleme alınma zamanı ödemenin Eğlenceli Bilim’in hesabına geçtiği an olarak belirlenir. Havale ve/veya EFT yaparken Gönderen bilgileri ve siparişe konu ürünün açıklamasının ve sipariş numarasının yazılması gereklidir. Ödeme yöntemi olarak Havale/EFT seçilmiş fakat bir hafta içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Ödemeler Eğlenceli Bilim hesabına geçtikten sonraki 1 (bir) gün içinde Kullanıcı’ya sipariş onay maili gönderilir, dijital içerikler Kullanıcı kullanımına açılır ve ürünlerin ilk paketlerinin gönderim süreci başlatılır. İkinci ,üçüncü ve varsa dördüncü gönderimler öncesinde de Kullanıcılarla gönderim öncesinde, gönderim yapılan zamana ilişkin bilgi paylaşılır.

3.5. İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu ürünün ya da hizmetin Eğlenceli Bilim tarafından tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda Kullanıcı’ya hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirme yapılır. Kullanıcının onay vermesi durumunda Kullanıcı’ya eşit kalitede ve fiyatta başka bir ürün gönderilebilir ya da Kullanıcı’nın arzusu ve seçimi doğrultusunda ; yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve/veya sipariş iptal edilebilir. Kullanıcının almak istediği ve sözleşmeye konusu ürün ile hizmetlerin teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı durumlarda da Kullanıcı’ya hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirme yapılır. Sözleşme iptal edilerek, Kullanıcı’nın ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç 10 (on) iş günü içinde kendisine iade edilir. Böyle bir durumda Kullanıcı’nın satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır. 

3.7. Ürün teslimi, sadece Kullanıcı’ya ya da Kullanıcı’nın satın alma işlemi sırasında belirttiği diğer kişilere yapılacaktır. Teslimat esnasında, Kullanıcı’nın ya da teslim almaya yetkili kişilerin kimlik ibrazı zorunludur. Kimlik ibraz edilmediği takdirde kendilerine teslimat yapılmaktan imtina edilecektir. Sözleşme konusu ürün, Kullanıcı’dan başka bir kişi veya kişilere teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi veya kişilerin teslimatı kabul etmemesinden Eğlenceli Bilim sorumlu tutulamaz. Kullanıcı, işbu sözleşme konusu ürün/ürünler, Kullanıcı’ya kendisinden kaynaklı sebeplerle teslim edilmediği takdirde, söz konusu ürün/ürünlerin Kullanıcı’ya Eğlenceli Bilim tarafından yeniden gönderimi nedeniyle oluşacak olan kargo ücretinin her halükarda kendisi tarafından ödeneceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

3.8. Kargo tesliminde paketler zarar görmüş ise, Kullanıcı tarafından teslim alınmayarak kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturularak bildirilmelidir. Kullanıcı tarafından teslim alınan paketlerde, kargo şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Kullanıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda kullanıcı hizmetlerine [email protected] e-posta adresi kullanılmak sureti ile bildirilmelidir. Kargo firmasından kaynaklı paketin zarar gördüğü durumlar, Eğlenceli Bilim tarafından Kullanıcı’ya satın almış olduğu ürün/lerin yer aldığı yeni bir kutu gönderimi yapılır.

3.9. Dijital içeriklere erişim, Kullanıcı’nın alımından itibaren satın alım işleminin yapıldığı eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar açık tutulur. Kullanıcı satın aldığı ürüne ait dijital içeriklere erişmek için kendisinin belirttiği cep telefonu numarasına Eğlenceli Bilim tarafından gönderilen şifre ile giriş yapar.

3.10. Kullanıcı kendisine açılan dijital içeriklerin sadece tek bir kullanıcı tarafından kullanılacağını, üçüncü şahıslar ile içerikleri paylaşmayacağını, içerikleri elektronik ortamda çoğaltmayacağını taahhüt eder. Aksi durumda 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ihlal etmiş sayılır ve Eğlenceli Bilim ilgili kanun ve mevzuat çerçevesindeki hukuki iş ve işlemleri başlatmak hakkına sahiptir.

MADDE 4: KULLANICI’NIN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

4.1. Kullanıcı, sözleşmede kendisine yüklenen adımları mücbir sebepler dışında eksiksiz ve hatasız yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder. 

4.2. Kullanıcı, sipariş vererek sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yaptığında, iş bu sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayılır.

4.3. Kullanıcı, www.eglencelibilim.com internet sitesinden Eğlenceli Bilim’in isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu ürünlerin ve hizmetlerin temel niteliklerini, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu ürün ve hizmetler ile ilgili tüm ön bilgiler, ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, iade şartları ile iade koşullarını, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder. 

4.4. Kullanıcı, spam, virüs ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzeri diğer kötü niyetli yazılımlar ile Eğlenceli Bilim internet sitesi ve çevrim içi portalının çalışmasını durdurucu veya engelleyici iş, işlem veya eylemlerde bulunmayacağını veya bu yönde iş, işlem veya eylemlerde bulunan üçüncü kişilerle herhangi bir ilişki içerisinde olmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksi durumda 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ihlal etmiş sayılır ve Eğlenceli Bilim ilgili kanun ve mevzuat çerçevesindeki izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır.

4.5. Kullanıcı tarafından satın alınan dijital içeriklerin tamamı, bir kısmı ve/veya dijital içeriklerden elde edilen herhangi bir bilgi, yazılım veya hizmet değiştirilemez, kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, türev niteliğinde çalışmalara konu edilemez, aktarılamaz veya satılamaz. Kullanıcı iş bu sözleşme ile satın aldığı dijital hizmetler ile yasa dışı amaçlar için ve/veya bu yasaklanan şekillerde kullanmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksi halde doğabilecek tüm hukuki ve cezai sorumluluk Kullanıcı’ya ait olmakla beraber üçüncü kişiler veya yetkili merciler tarafından Eğlenceli Bilim’e karşı ileri sürülebilecek tüm iddia ve taleplere karşı, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ihlal etmiş sayılır kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde Eğlenceli Bilim’in söz konusu izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır.

4.6. Kullanıcı, aldığı ürün ve hizmetleri iade etmek istediğinde kendisine teslim edilen ürünler ve ambalajlarına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve/ya irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

4.7. Kullanıcı, iş bu sözleşme gereğince satın alım sırasında verdiği kişisel bilgilerin doğruluğunu beyan ve taahhüt eder. Kişisel bilgilerin doğruluğundan sadece Kullanıcı sorumludur. Eğlenceli Bilim’in bu bilgilerin doğru olmaması nedeniyle uğrayacağı tüm zararlardan da Kullanıcı sorumludur.  

4.8. Kullanıcı’nın sözleşmeye konu ürün/lerin ödeme yöntemi olarak kredi kartını tercih ettiği durumlarda; Kullanıcı ile kredi kartı sahibinin ya da ürünün/ürünlerin teslim edileceği kişinin farklı olmasından kaynaklanan, kredi ve/ya banka kartının yetkisiz kişilerce haksız ve hukuka aykırı olarak kullanılması da dahil olmak üzere tüm hukuki risk, Kullanıcı’ya aittir. Kullanıcı, bahsi geçen durumlardan kaynaklı bir zarara uğradığında, Eğlenceli Bilim’den hiçbir talepte bulunmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.9. Kullanıcı’lara gönderilen ve dijital ortamda kullanımına sunulan tüm ürünlerin kullanımına yönelik bilgilendirmeler Eğlenceli Bilim tarafından sağlanır. Eğlenceli Bilim tarafından belirtilmeyen ve yanlış kullanımdan kaynaklı oluşan risklerden Kullanıcı sorumludur.  İşbu sözleşme kapsamında veliler, Eğlenceli Bilim’in sunduğu tüm içerikleri okumakla ve uygulamakla yükümlüdür. Ürün içeriğinde sunulan yönergede, veli-öğrenci bilgi notlarında ve dijital platformda yer alan videolarda yapılan uyarılara uyulması veli sorumluluğundadır. Veliler deney yapım sürecinde çocuklarının yanında olduğunu taahhüt eder ve çocukların güvenli kullanım kurallarını takip eder. Eğlenceli Bilim tarafından hazırlanan dijital içeriklerde yer alan videolarda belirtilen hususlar dışında gönderilen hiçbir ürün yenilmemeli, içilmemeli, koklanmamalıdır. Kullanıcılar, olası bu durumlarda Eğlenceli Bilim’in sorumlu olmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.10. Kullanıcı, dijital içeriklerden oluşan hizmetlerde kullanabileceği elektronik ortam, araç, program, yazılım ve ekipmanların kendisi tarafından sağlanacağını ve kendi kusuru olsun veya olmasın oluşabilecek teknik eksiklik ve arızalardan Eğlenceli Bilim’in sorumlu olmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.11. Kullanıcı ve Eğlenceli Bilim işbu mesafeli satış sözleşmesinde belirtilen yazışma adreslerinin geçerli tebligat adresi olduğunu ve bu adrese yöneltilecek tüm tebligatların geçerli addolunacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.12. Kullanıcı, çevrim içi portala yükleyerek Eğlenceli Bilim’e gönderdiği veya teşhir ettiği içeriklerle ilgili olarak Eğlenceli Bilim’e bu içerikleri çoğaltmak, uyarlamak, değiştirmek, tercüme etmek, yayımlamak, halk önünde icra etmek ve teşhir etmek ve dağıtmak için daimi, geri alınamayan, dünyanın her yerinde geçerli olan, telif ücreti olmayan ve münhasır olmayan bir lisans vermeyi kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.13. Eğlenceli Bilim’den alınan ürün ve hizmetlerin kullanımı sırasında Kullanıcılar tarafından Eğlenceli Bilim kurumsal sosyal medya hesapları etiketlenerek yapılan paylaşımlarda, Kullanıcılar bu fotoğraf, video ve ses kayıtlarının Eğlenceli Bilim’in kullanımına izin vermiş kabul edilir.

MADDE 5 : SATICININ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ 

5.1. Eğlenceli Bilim, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder. 

5.2. 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler www.eglencelibilim.com internet adresinden alışveriş yapamaz. Eğlenceli Bilim, satın alım işleminin gerçekleştirildiğinde Kullanıcı’nın 18 (on sekiz) yaşından büyük olduğunu esas alır.

5.2. Sistemsel hatalar nedeniyle oluşan fiyat yanlışlıklarından www.eglencelibilim.com sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahalelerden kaynaklı oluşacak çıkabilecek tanıtım ve fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak Kullanıcı Eğlenceli Bilim’den hak iddia edemez. 

5.3. www.eglencelibilim.com internet adresinden kredi kartı / banka kartı (Visa, MasterCard , vs. ) ya da EFT / Havale ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren bir hafta içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da EFT’nin / havalenin banka hesaplarına ulaştığı belirlenen zaman olarak ele alınır. Farklı ödeme yöntemleri kabul edilmez.

5.4. Sözleşmeye konu ürün/ürünler ile hizmetlerin teslimatı için iş bu mesafeli satış sözleşmesi ile ön bilgilendirme formunun elektronik ortamda teyit edilmiş olması ve ürün/ürünler ile hizmetlerin bedelinin Kullanıcı’nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün/ürünler ve hizmetlerin bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, Eğlenceli Bilim ürünün/ürünler ve hizmetlerin teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir. Çevrim içi portaldan indirilen ya da portalın kullanımıyla oluşan risklerden Eğlenceli Bilim sorumlu tutulamaz.  Bilgisayar sisteminizin, mobil cihazınızın ya da diğer cihazların zarar görmesi veya bu tür bir kullanımdan doğan veri kayıpları konusunda sorumluluk Eğlenceli Bilim’e ait değildir.

5.5. Eğlenceli Bilim ürün ve hizmetlerin ticari olarak satılabilirliği, kalitesinin yeterliliği, belirli bir amaca uygunluğu ve bir şartı ihlal etmediği gibi açık her tür garantiyi vaat ve taahhüt etmez. Kullanıcı’ların satın aldıkları ürünlerin kullanımından kaynaklı, veri kaybı dahil maruz kalabileceği her tür doğrudan, dolaylı, arızaya bağlı, özel, sonuçta ortaya çıkan ya da emsal teşkil eden zararlar konusunda, (sözleşme, ihmal dahil haksız fiil veya diğer) Kullanıcı’ya karşı hiçbir yükümlülük taşımamaktadır. Kullancılar bu hususları iş bu sözleşme bağlamında kabul etmiş sayılır.

MADDE 6: ÜRÜN İADE VE CAYMA HAKKI

6.1. Kullanıcı’nın dijital içeriklere erişimi sonrasında ürünü teslim aldıktan sonra 14 (gün) gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı süresi Kullanıcı’ya ürünlerin teslim edildiği günden itibaren başlar. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

6.2. Kullanıcı’nın üründen cayma hakkı her bir sevkiyat için geçerlidir. İlk sevkiyat ile gerçekleştirilen cayma talebi diğer sevkiyatlar için de geçerli sayılır. İlk sevkiyattan sonraki sevkiyatlarda cayma talebi olduğu durumlarda, yapılan son sevkiyat ve varsa sonraki sevkiyatlardan caymış kabul edilir.

6.2. Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün Kullanıcı’ya teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda ürün cayma hakkı dahil tutulmak üzere iade alınmaz ve bedeli iade edilmez. İade, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır. Ürünün iade edilebilmesi için, tahrip edilmemiş, tüm aksesuarlarıyla birlikte, kullanılmamış veya tekrar satılabilirliği bozulmamış olması gerekir.

6.3. Ürün iadesi için, kullanıcı hizmetlerine sipariş numarası, ürün alımı kredi kartı ile yapılmışsa iadenin yapılacağı banka hesap bilgileri, iade etme sebebini [email protected] e-posta aracılığı ile kullanılmak Eğlenceli Bilim’e iletilmelidir. Ürünün iade olarak gönderilme bilgisi, Eğlenceli Bilim tarafından Kullanıcı’ya iletilir. Kullanıcılar, Eğlenceli Bilim’den ürünü iade edebileceklerine dair onay mesajı almadan, siparişini iade etmemelidir. Ürün iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte Kullanıcı adresine teslimatı yapan Kargo şirketi kanalıyla satıcıya ulaştırmalıdır.

6.4. İade ve cayma işlemlerinin yapılabilmesi için Kullanıcı’nın ürün ile birlikte teslim edilen Eğlenceli Bilim’e ait 1 (bir) adet faturayı ve irsaliyeyi ürün ile birlikte satıcıya göndermesi gerekmektedir. İade edilen ürün veya ürünlerin geri gönderim bedeli Kullanıcı tarafından karşılanmalıdır. İade işlemlerinde, gönderimde Eğlenceli Bilim tarafından ödenen kargo ücreti de Kullanıcı sorumluluğuna geçmiş sayılır. Cayma ya da iade durumlarında,  cayma bildirimini içeren faturanın ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren en geç 10 (on) gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve varsa tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye iade edecektir.

6.5. Eğlenceli Bilim’e ulaşan iade ürün iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz.

6.5.1. Kullanıcı tarafından kredi kartı ile ödeme yapıldıysa; iade edilecek ürünler için Eğlenceli Bilim tarafından gönderim esnasında yapılan kargo ücreti hariç tutularak ücret iadesi 7 (yedi) iş günü içinde ilgili bankaya bildirilir. Kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır. Alışveriş kredi kartıyla ve taksitli olarak yapılmışsa, bu Bankanın Kullanıcı ile kurduğu sözleşmelere tabiidir. Bu sebeple, taksitli alışverişlerin iadesine yönelik prosedür Banka ile Kullanıcı arasındaki sözleşmenin gereğince uygulanacaktır.

6.5.2. Kullanıcı tarafından EFT/havale ile ödeme yapıldıysa; iade edilecek ürünler için Eğlenceli Bilim tarafından gönderim esnasında yapılan kargo ücreti hariç tutularak ücret iadesi 10 (on) iş günü içinde Kullanıcı’nın EFT/havale yaptığı hesabına yatırılır. Bu süreçte bankalar arası işlemden kaynaklı oluşabilecek gecikmelerden Eğlenceli Bilim sorumlu tutulamaz.

6.6. Eğlenceli Bilim yasal mevzuatın gerektirdiğini yükümlülükler çerçevesinde iptal, iade ve değişim politikalarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

MADDE 7: GİZLİLİK

Kullanıcı tarafından iş bu sözleşme kapsamında Eğlenceli Bilim ile paylaşılan kişisel bilgiler ve ödeme yapmak için kullandığı bilgiler 3. şahıslarca paylaşılmayacaktır. Eğlenceli Bilim bu bilgileri sadece, Eğlenceli Bilim’in yasalar karşısındaki yükümlülüklerin ifası amacıyla yasal olarak bu bilgileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşabilecektir. Bu bağlamda, araştırma ehliyeti belgelenmiş her türlü adli soruşturma dahilinde Eğlenceli Bilim kendisinden istenen bilgiyi elinde bulunduruyorsa ilgili makama sağlar. Kredi Kartı bilgileri kesinlikle Eğlenceli Bilim tarafından saklanmaz, Kredi Kartı satış işlemleri İyzico aracılığı ile gerçekleştirilir. Alıcıya ait e-posta adresi, posta adresi ve telefon gibi bilgiler yalnızca Eğlenceli Bilim tarafından standart ürün teslim ve bilgilendirme prosedürleri için kullanılır.

MADDE 8: SÖZLEŞME TARİHİ VE MÜCBİR NEDENLER 

Sözleşme tarihi, Kullanıcı tarafından siparişin verildiği tarih olan tarihidir. Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, pandemi, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir. Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.

MADDE 9: UYUŞMAZLIK DURUMUNDA YETKİLİ MAHKEME VE İCRA DAİRELERİ

İşbu sözleşmenin uygulanmasında ve işbu sözleşmeden doğacak uyuşmazlığın çözümünde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Kullanıcı’nın ürün ve hizmeti satın aldığı ve ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 68. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen alt ve üst limitler doğrultusunda tüketici talepleri hakkında ilçe/il tüketici hakem heyetleri yetkilidir.