Biz Kimiz?

Misyonumuz

“Bilim her yerdedir ve bilimle hayat eğlencelidir!” mottosu ile 2010 yılından itibaren çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Eğlenceli Bilim olarak, tüm çocukların hem bugünleri hem de gelecekleri için iyi olma hallerini koruyacak bir bilim eğitimi sunuyoruz. “Bilim” denildiğinde, heyecan hisseden, merakı gözlerle çevresini inceleyen, bilimin yaşamın içindeki gizli dünyasını keşfetme arzusu hisseden çocuklarla dolu bir dünya hayal ediyoruz. Eğitim yaklaşımımızdaki temel önceliklerimiz arasında;

 • Çocukların bilimin olağanüstü dünyasını keşfetmeleri sağlamak,
 • Çocukları doğal keşfetme duygusunu öğrenme davranışına yöneltmek,
 • Çocuklara bütünsel gelişimlerini destekleyecek bir bilim eğitimi sunmak,
 • Çocukların günlük yaşamdaki bilimi keşfederek, bilimin yaşam içinde olduğunu fark etmelerini sağlamak yer alıyor.

Amacımız

Eğlenceli Bilim 2010 yılında Türkiye’deki çocukların uygulamalı fen bilimi alanında gelişimlerine destek olmak için programlar geliştirmek üzere kurulmuş bir sosyal girişim. Yolculuğumuza High Touch High Tech programları ile başladığımız yapımızda, yıllar içerisinde farklı okullar, STK’lar, belediyeler, şirketler ve aileler ile birlikte çalışarak 220.000 çocuğa ulaşmayı başardık.

Amacımız 4-14 yaş arası çocuklarımızın;

 • bilimsel okuryazarlıklarını desteklemek,
 • doğa ve bilimi yaşayarak tecrübe etmelerini sağlamak;
 • yenilikçi düşünme becerilerini geliştirmek,
 • kişisel gelişimlerine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmak;
 • sorumlu, sorgulayan, paylaşımcı, özgür düşünme yeteneğine sahip, doğaya karşı duyarlı birer birey olmalarını desteklemek.

Çalışma Alanlarımız

 • Okullar için Eğlenceli Bilim Deney Setleri: Okul eğitiminde çocukların bilimsel okuryazarlıklarını desteklemek amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul kademelerindeki çocuklar için deneye dayalı uygulamalı bilim eğitimi programlarımızı iş birliği yaptığımız lisanslı okullarımıza sunuyoruz. Daha fazlası için tıklayın.
 • Aileler için Evde Bilim Deney Setleri: Okul öncesinden 6. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerine özel geliştirdiğimiz deney setlerimizle, ailelerin çocukları ile beraber bilimin olağanüstü dünyasını keşfetmesini sağlıyoruz. Daha fazlası için tıklayın.
 • KSS Projeleri ile Eğlenceli Bilim Programları: Dezavantajlı öğrencilerin bilimsel okuryazarlıklarını desteklemek için STK, belediyeler ve şirketlerle projeler geliştiriyor ve uyguluyoruz. Daha fazlası için tıklayın.

Referanslarımız

Şu ana kadar çalıştığımız bazı eğitim kurumları, şirketler ve alışveriş merkezleri

1
İl
1
Eğitim Kurumu
1
AVM & Şirket
1
Öğrenci

Kurucularımızla Tanışın

Zeynep Ülker

Zeynep Ülker

Kurucu

İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Özel sektörde Ticari Pazarlama, Planlama ve Organizasyonel Gelişim alanlarında çeşitli departmanlarda uzman ve yönetici pozisyonlarında çalıştı. Zeynep Ülker, Aralık 2010 itibariyle, okul öncesi, ilköğretim ve ortaokul öğrencilerinin eğitim ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Eğlenceli Bilim kurucuları arasına katıldı. Zeynep, aynı zamanda bir yoga aşığı ve uzun zamandır yoga dersleri veriyor.

Turgay Ülgen

Kurucu

1976 yılında Almanya’da doğdu. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Özel sektörde Ticari Pazarlama ve Organizasyonel Gelişim alanlarında çeşitli departmanlarda uzman ve yönetici pozisyonlarında çalışmış, şirket içi eğitimlerde eğitmen olarak görev almıştır.

Turgay Ülgen, 2010 yılında okul öncesi, ilköğretim ve ortaokul öğrencilerinin eğitim ve gelişimine destek olmak için Yunus Erduran’la birlikte Eğlenceli  Bilim’i kurdu. Yüzlerce program içeriğinin geliştirilmesini sağlayan ekibin kurulmasını sağlayan Turgay, bilimsel merakını şu aralar kent bahçeciliğini öğrenmeye yöneltmiş durumda. Evli ve Alp ile Batu’nun da babası olan Turgay kitap okumayı ve yoga yapmayı seviyor.

Yunus Erduran

Kurucu

1975 yılında Ankara’da doğdu. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Özel sektörde Araştırma, Ticari Pazarlama ve Organizasyonel Gelişim gibi alanlarda farklı firmalarda çeşitli departmanlarda uzman ve yönetici pozisyonlarında görev aldı. 2009 Aralık itibariyle kurumsal hayatı bırakıp sosyal fayda yaratacak projelerine daha çok zaman ayırmak için önce Yetenek Akademisi’nin, sonra da 2010 yılında Eğlenceli Bilim’in kuruluşunda rol aldı. Araştırma merakını yaptığı her işe yansıtmayı seven Yunus, birçok sivil toplum kuruluşunun projelerinde aktif olarak çalışıyor. Evli ve Elif Mira ile Deniz Ali’nin babası.

Ekibimizle Tanışın

Eğlenceli Bilim’i tüm Türkiye'ye ulaştırmak için çalışan bilim tutkunu, dinamik, neşeli ve tabi ki EĞLENCELİ ekibimiz.